Fiszkowiec

Fiszkowiec

6 lutego, 2019 Wyłącz przez admin
Fiszkowiec to program do samodzielnego przygotowywania i drukowania fiszek.

Metoda nauki przy pomocy fiszek jest ogólnie znana, więc nie trzeba tu niczego tłumaczyć. Ale na wszelki wypadek przypomnę.

Fiszki to małe karteczki, na których z jednej strony napisane jest pytanie, a na odwrocie widnieje odpowiedź. Uczymy się w ten sposób, że bierzemy zestaw fiszek do ręki i czytamy pytanie. Odpowiadamy sobie i sprawdzamy odpowiedź, która jest na drugiej stronie.
Jeśli odpowiedzieliśmy dobrze odkładamy fiszkę na bok, do powtórki za parę, czy paręnaście dni, w zależności od tego jak pewnie odpowiedzieliśmy.
Jeśli odpowiedzieliśmy źle, to przekładamy ją na spód kupki, aby powtórzyć ją za chwilę znowu. Tym sposobem, pytania, które sprawiają kłopot są przerabiane do skutku, zaś na łatwe nie tracimy czasu. Jest to niepodważalna zaleta nauki z fiszkami – bardzo szybko przerabiamy materiał i powtarzamy tylko to co sprawia trudność – oszczędzamy czas.

Skoro wiemy już jak zapamiętywać przy pomocy fiszek, możemy ściągnąć program  Fiszkowiec.
Program jest darmowy do celów niekomercyjnych.

Opis działania programu:

  • Zestawy fiszek zapisywane są w plikach tekstowych. Każda linia tekstu ma postać „pytanie=odpowiedź”.
  • Otwieramy taki plik w programie (przycisk otwórz) aby załadować go do tabeli.
  • Po kliknięciu na dany tekst w tabeli możemy go edytować.
  • Przy edycji można użyć kodów html do pogrubienia wybranego tekstu (Ctrl + B), kursywy (Ctrl + I), podkreślenia (Ctrl + U).
  • Dwa przyciski wydruku znajdujące się na pasku narzędziowym nad tabelką służą do wygenerowania kartek wydruku dla dłuższych pytań/odpowiedzi, np. zagadnień związanych z historią, oraz pytań/odpowiedzi krótszych, np. słówek języka angielskiego.
  • Po przygotowaniu podglądu wydruku drukujemy (pierwszy na lewo przycisk w okienku podglądu) najpierw strony nieparzyste (odd pages), potem przekładamy papier i drukujemy na odwrocie strony parzyste (even pages), albo używamy duplexu w drukarce.
  • Aby dodać nowy rząd w tabeli, należy „jechać” kursorem w dół tabeli.
  • Aby usunąć rząd należy usunąć zawartość pytania i odpowiedzi w tym rzędzie. Przy zapisie taki rząd będzie pomijany.

Miłej nauki!

Jeśli masz jakieś zestawy fiszek, przyślij je do mnie – umieszczę je na tej stronie.